Przygotowanie do badań i zabiegów

Ankieta przed wizytą dermatologiczną

konsultacja dermatologicznaPrzygotowanie do znieczulenia ogólnego / premedykacji
otyczy zarówno pacjentów u których planuje się zabiegi chirurgiczne, jak i wymagających premedykacji do wykonania badań dodatkowych (np. RTG)
– minimum 12 godzin głodówki (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
– minimum 4 godziny bez wody
– dobry stan ogólny (brak niepożądanych objawów ogólnych tj. kaszel, kichanie, biegunka, wymioty, podwyższona temperatura ciała)
– suczki i kotki nie mogą być w trakcie cieczki/rujiPrzygotowanie do badania ogólnego krwi
Do badania ogólnego krwi należy spełnić poniższe warunki:
– minimum 8 godzin głodówkiPrzygotowanie do badania USG jamy brzusznej
– zwierzę przed badaniem powinno być na czczo od około 10-12 godzin (zwłaszcza, jeśli ocenie poddany ma być przewód pokarmowy lub nadnercza)
– wodę należy odstawić na 3-4 godziny przed badaniem
– dzień wcześniej wskazana jest podaż Espumisanu (małe psy po 1 kaps. 3 x dziennie, duże/średnie psy 2 kaps. 3 x dziennie) oraz 1-2 kaps. w dniu badania rano oraz na 1h przed nim.


W przypadku zwierząt leczonych poza naszą lecznicą uprzejmie prosimy o dostarczenie na badanie skierowania od lekarza prowadzącego wraz z dotychczasową historią leczenia i wynikami dotychczas wykonanych badań. Jeśli planowane USG ma służyć za badanie kontrolne, warto również zabrać ze sobą opis poprzedniego badania.Przygotowanie do RTG
W przypadku standardowego badania RTG zwierzę nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważnym jest natomiast, aby właściciel asystujący podczas badania był w stanie przytrzymać pacjenta oraz nie posiadał przeciwwskazań do asysty przy zdjęciach RTG (m.in. ciąża, okres naświetlań radiologicznych).
Czasami, aby wykonać wartościowe diagnostycznie zdjęcie, z powodu bólu, niestandardowej pozycji czy temperamentu zwierzęcia, konieczne jest wykonanie zdjęć w premedykacji. Wtedy takiego pacjenta obowiązują zasady przygotowania do znieczulenia/premedykacji (patrz wyżej).Przygotowanie do endoskopii
Endoskopia, bronchoskopia, laryngoskopia, gastroskopia:
– minimum 12 godzin głodówki, minimum 6 godzin bez wody
– przed bronchoskopią wskazane badania kardiologiczne (echo serca) i RTG klatki piersiowej
– u części pacjentów (w złym stanie ogólnym i geriatrycznych) – pełne badanie krwi
Kolonoskopia: 24 godzinna głodówka, 2-krotna lewatywa 8 i 4 godziny przed zabiegiem

SFORA, całodobowa lecznica weterynaryjna, Czynne 24h, Warszawa Wawer