Aktualności

Uwaga!!!

Od dnia 28.02.2021 lecznica zmieniła adres z ul.Trakt Lubelski 300b na ul.Trakt Lubelski 391!
 
 
Zapraszamy 🙂
 
 
20210228_082530
 
 
 

 
 
ZMIANY ZMIANY…
 
Nasi stali klienci wiedzą, że w ostatnim czasie sporo się u nas zmienia:)
Dziś chcielibyśmy przedstawić Państwu kolejną ze zmian – nasze nowe logo!!! 😃
zmiana logoJuż niedługo pojawi się ono nie tylko w nowej siedzibie lecznicy, ale również na dokumentach, strojach i stronie internetowej.
Jednocześnie przypominamy, że zmianom ulegają jedynie ‚zewnętrzne’ elementy SFORY. Bez obaw! To co najważniejsze: zespół, cel i zakres usług pozostają bez zmian 😃

————————————————————-

WAŻNA INFORMACJA.Przeczytaj!

Bardzo prosimy o zapoznanie się z poniższym listem!

List 1

List 2

Facebook Carousel Ad


usg nowe

Drodzy Opiekunowie,
przypominamy o przygotowaniu pacjentów do badań usg. Wszelkie szczegóły znajdziecie Państwo w zakładce ‚przygotowanie do badań’ .
Informujemy, że od jakiegoś czasu wszystkie badania wykonywane są na nowym aparacie. Dokładność i jakość obrazu cieszy nawet w dobie pandemii:)

Planowe badania USG odbywają się w każdy poniedziałek. Konsultacje kardiologiczne natomiast we wtorki i soboty.


 

Szpital bez tajemnic, czyli co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. 

Ze względu na 24-godzinny tryb pracy, nasza Lecznica przyjmuje pacjentów również na leczenie szpitalne – tzw. hospitalizację. Pobyt ten w zależności od stanu pacjenta może trwać od kilku godzin aż do kilku dni. Na każdym dyżurze szpitalnym pacjentami zajmuje się jeden wyznaczony lekarz i technik weterynarii. Wszyscy lekarze interniści przyjmujący na co dzień w naszej klinice mają również dyżury jako lekarze szpitalni.

szpital 3

Przekazanie dyżuru odbywa się na początku i na końcu każdej zmiany i polega nie tylko na dokładnym opisie stanu każdego pacjenta (razem z jego objawami), ale także na wspólnym ustaleniu dalszych działań leczniczych i potrzebnych badań. Jeśli pacjentów jest wielu, może ten proces zająć nawet pół godziny, zatem prosimy o wyrozumiałość w tym czasie. Dzięki całodniowemu pobytowi pacjentów, mamy możliwość wykonania całego szeregu badań, np. badania krzywej cukrowej, wykonywanej u pacjentów chorych na cukrzycę (do tego badania potrzebne jest pobieranie krwi co 2 godziny przez cały dzień) pomagających w leczeniu. Podanie leków i kroplówek często też musi być rozłożone w czasie ze względu na stan pacjenta. Nawet kilkugodzinny pobyt „tylko na kroplówkę” pozwala pacjenta nawodnić, uzupełnić brakujące jony i aminokwasy, co jest podstawą leczenia. Pacjenci z dusznością też szpital 2potrzebują spędzenia pewnej ilości czasu w klatkach tlenowych, aby zwiększyć wysycenie wszystkich tkanek tlenem. Oczywiście dla każdego zwierzaka pobyt w lecznicy jest zupełnie nową sytuacją, w której się znalazł, jednak prawie wszyscy nasi pacjenci bardzo szybko akceptują nowe, konieczne posłanie. Dla tych najbardziej zdenerwowanych, w porozumieniu z behawiorystą wprowadzamy relaksacyjne preparaty farmakologiczne lub w przypadku kotów – wyciszające wkłady do kontaktów. Codzienną przerwą w leczeniu psów są trzykrotne( dla pacjentów poruszających się) spacery z technikiem weterynarii do pobliskiego lasu.
Klatki, w których przebywają nasi pacjenci zbudowane są tak, aby żaden zwierzak nie widział drugiego, dzięki temu każdy ma swoje indywidualne, spokojne miejsce pobytu.
Leczonym zwierzakom staramy się zapewnić miejsce, w którym w dobrym samopoczuciu będą mogły wracać do zdrowia – dostają kocyki i podkłady, a dla komfortu kotów – kuwety. Dla tych najbardziej stęsknionych za domem polecamy pozostawienie np. swojego kocyka lub koszulki właściciela. 27072527_1656554261075840_1623834089999697051_nZnany zapach pomaga zwierzakowi się zrelaksować. Często nasi bezdomni przyjaciele też potrzebują pomocy lekarskiej. Dla nich są przydzielone oddzielne miejsca, w których mogą odbyć proces leczenia bądź rekonwalescencji pooperacyjnej. Są to zwierzęta przywiezione z interwencji i wypadków przez Straż Miejską oraz przyniesione przez lokalnych karmicieli w ramach miejskiej akcji darmowych kastracji i sterylizacji kotów bezdomnych. Zdarza się, że pacjenci powypadkowi to często chwilowi uciekinierzy z domu, na szczęście często są oznakowani czipem, więc szybko wracają do swoich prawowitych właścicieli.
Każdy pacjent jest dla nas tak samo ważny i staramy się, aby wszystkim zapewnić najwyższy poziom opieki lekarskiej, technicznej i przyjacielskiej każdego dnia. Nawet tym pacjentom, którzy szczerzą ząbki niekoniecznie w uśmiechu 😉


„Bogate życie wewnętrzne naszych czworonogów”

Odrobaczenie to jedno z podstawowych celów wizyt w lecznicach weterynaryjnych. Zarobaczone zwierzę chudnie, ma obniżoną odporność, nawracające biegunki (czasem z krwią), brzydką sierść. Zdarzają się wymioty, bolesność brzucha, apatia. Standardowo odrobaczenie podajemy 3-4 razy w roku. Nie robimy tego tylko ze względu na zdrowie zwierząt, ale też nasze własne, ponieważ część chorób pasożytniczych może dotyczyć także ludzi.  Szc1zególnie niebezpieczne są robaczyce u dzieci. Najpopularniejszymi pasożytami, jakimi mogą zarazić się są Lamblia, włosogłówka, tasiemce. Choroby te ciężko wykryć, ponieważ objawami początkowo przypominają wirusowe lub bakteryjne zapalenie jelit. Konsekwencjami nieleczonych parazytoz mogą być poważne uszczerbki w zdrowiu: anemia, żółtaczka, podrażnienie trzustki. Robaczycom towarzyszą też ograniczone wchłanianie składników pokarmowych i spadek masy ciała. W rezultacie dziecko ma ograniczone możliwości do prawidłowego rozwoju organizmu. 

Podstawowym zapobieganiem parazytozom jest utrzymywanie higieny. Mycie rąk i pożywienia bezpośrednio przed spożyciem, a także ograniczony kontakt ze zwierzętami nieznanego nam pochodzenia. 2
Wyżej wymienione choroby możemy wykryć przez badanie mikroskopowe kału. Badanie jest nieinwazyjne, łatwo dostępne, koszt porównywalny z ceną odrobaczenia.  Profilaktyczne odrobaczenia nie zawsze są w 100% skuteczne. Jednorazowa dawka odrobaczająca ogranicza rozmnażanie form młodocianych pasożytów, ale nie zawsze starcza na pokonanie inwazji form dojrzałych. W większości przypadków odrobaczenie profilaktyczne wystarcza, trzeba mieć jednak na uwadze, iż dobra praktyką jest profilaktyczne badanie kału wykonywane minimum raz w roku.

lek.wet. Zuzanna Surowiec


Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem lecznicy.

Regulamin lecznicy SFORA


Zwierzęta niekastrowane – profilaktyka przede wszystkim!

Temat kastracji zwierząt towarzyszących (przede wszystkim psów i kotów) z roku na rok budzi co raz więcej pytań ze strony ich właścicieli. Czy to konieczne? Czy powinniśmy ingerować w naturę? Czy zwierzę po zabiegu zostanie takie samo pod względem charakteru? A może jednak to lepsze dla zdrowia pupila? Przecież praktycznie zapobiega on ciężkim chorobom układu rozrodczego. Kiedy wykonać zabieg?

płyn w macicy u kotki

Na ten temat można by przeprowadzić serię wielogodzinnych wykładów, a i tak nie zostałby on wyczerpany. Mimo to z medycznego punktu widzenia istnieje więcej „za” niż „przeciw”, dlatego też zdecydowana większość lekarzy weterynarii zaleca kastrację.

Co jednak, gdy ze względu na wskazania zdrowotne (np. ryzyko znieczulenia u zwierząt z poważnymi chorobami układu krążenia i oddechowego), behawioralne lub też świadomą decyzję właściciela zwierzęcia odstępuje się od wykonania tego zabiegu?

Przede wszystkim nie można zapomnieć, że układ rozrodczy nadal funkcjonuje, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia chorób bezpośrednio związanych z jego obecnością istnieje.

Samice

U samic, aby zminimalizować ryzyko zagrażających życiu chorób takich jak ropomacicze, guzy jajników czy też guzy sutków należy regularnie (tj. co około 6 miesięcy u kotek oraz najlepiej około miesiąca po skończeniu każdej cieczki u suk) wykonywać kontrolne badania USG układu rozrodczego. Jednocześnie, również co około 6 miesięcy lekarz weterynarii powinien dokładnie omacać gruczoł mlekowy w celu wykluczenia guzów sutka. Pamiętajmy, że ponad 50% guzów sutka u suk i ponad 80% u kotów to nowotwory złośliwe z tendencją do przerzutów, a bardzo wczesne rozpoznanie i leczenie znacznie polepsza rokowanie dla pacjenta.

Samce

nowotwór jądra u psaU samców niekastrowanych najważniejszymi problemami zagrażającymi zdrowiu i życiu pacjentów są guzy gruczołu krokowego (prostaty), guzy jąder oraz wnętrostwo (niezstąpienie jednego lub obu jąder do moszny). Ponadto, więcej niż połowa niekastrowanych psów po ukończeniu szóstego roku życia cierpi na tzw. łagodny przerost prostaty, który może prowadzić do problemów z oddawaniem kału, moczu, zapaleń prostaty, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Aby wcześnie zdiagnozować wyżej wymienione problemy należy wykonywać regularne badania USG jąder i prostaty co około 6-8 miesięcy. Tak jak w przypadku suk, im wcześniejsza diagnoza i leczenie, tym lepsze rokowanie.

Zapraszamy Państwa wraz ze zwierzętami na badania profilaktyczne układu rozrodczego wykonywanie w SFORZE przez Dr Kamila Kacprzaka.


 
SZUKAMY PRACOWNIKÓW!!!
Zapraszamy do zespołu!!!
 
recepcja-3

Drodzy Państwo,
informujemy, iż w dniu jutrzejszym (17.05, piątek) w godzinach 8.00-9.00 z powodu konserwacji sieci elektrycznej niedostępne będą karty pacjentów oraz terminarz. W tym czasie będziemy mieli ograniczoną możliwość przyjmowania pacjentów czy udzielenia jakichkolwiek informacji. Prosimy o zgłaszanie się tylko w nagłych przypadkach.
Za utrudnienia przepraszamy.
 

 

Czy ropa w oku to na pewno ropa?
Pani Doktor: ” Mój pies ma wciąż ropę w oczach, zwłaszcza rano. Jest jej tak dużo, że nieraz skleja mu powieki. Za każdym razem jak dostaje krople jest lepiej po czym po zakończeniu leczenia problem wraca. Pimpek mruży oczy, pociera i miewa całe a683c05fc50a6b78c39a997ab9121967.0czerwone”. Taki york, west, jamnik ( i wiele innych piesków rasowych i wielorasowych) to typowi pacjenci gabinetu okulistycznego. W badaniu okazuje się, że ropa wcale nie jest tym, czym się wydaje..Jest wydzieliną mucynową ( jednym z elementów łez), która ze względu na brak produkcji wodnej frakcji łez nie ma się w czym rozpuścić i zasycha wyglądając charakterystycznie dla przebiegu suchego zapalenie spojówek i rogówki czyli KCS. Czasem pojawiają się owrzodzenia a w bardziej zaawansowanych przypadkach melanoza czyli czarne zabarwienie rogówki. W większości przypadków choroba jest
autoimmunologiczna i dość wdzięcznie się leczy, chociaż wymaga podawania kropli do końca życia i regularnych kontroli.

Pusia Kruk, pekińczyk, 11 lat, KCS, prawe oko,, po 4 tygodniach leczenia.Czasem schorzenie jest wrodzone, zakaźne, polekowe , neurogenne lub jak u naszego wspaniałego pacjenta pourazowe.
Jeśli niepokoi Państwa ta czy inna kwestia związana z oczami lub ich wydzielinami zachęcamy do wizyt u naszych okulistów.


Dziś parę słów o ultrasonografii.

W naszej lecznicy badanie ultrasonograficzne jest wykorzystywane w wielu dziedzinach. Chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka z nich.

20190408_114615

 • Podstawowe przeglądowe USG jamy brzusznej, które robimy, kiedy zwierzę jest chore jest elementem diagnostyki ogólnego stanu zdrowia.
 • Przeglądowe USG brzucha warto też wykonywać profilaktycznie co roku u młodszych zwierząt i nawet co pół roku u seniorów. Umożliwia to wykrycie na wczesnym etapie zmian w wyglądzie narządów, będących początkiem chorób nowotworowych lub monitoring prostaty pod kątem rozwoju jej łagodnego przerostu.
 • Badanie ultrasonograficzne wykorzystujemy także w onkologii w trakcie terapii chorób nowotworowych do monitorowania zarówno zmian rozrostowych jak i ogólnego stanu pacjenta. USG jest niezbędnym elementem kwalifikacji i kontroli dostępności biopsyjnej do zmian w obrębie różnych narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej czy szyi.
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERAW gastroenterologii ultrasonografię wykorzystujemy bardzo często do poszukiwania potencjalnych ciał obcych w przewodzie pokarmowym. Monitorujemy też leczenie ostrych zapaleń trzustki, ostrych i przewlekłych problemów jelitowych oraz chorób pęcherzyka żółciowego.
 • Badanie USG jest dobrą metodą do wstępnej oceny zmian w obrębie powłok skóry – odczynów, guzów, krwiaków, przepuklin. Pozwala to trafniej ocenić dalszą drogę postępowania leczniczego.
 • Pod kontrolą USG wykonujemy też takie zabiegi jak:
  – pobieranie moczu np. na posiew poprzez nakłucie pęcherza moczowego (tzw. cystocentezę)
  – odbarczające punkcje torbieli prostaty lub dużych torbieli nerekOLYMPUS DIGITAL CAMERA
  – biopsje cienkoigłowe i gruboigłowe różnych zmian w narządach jamy brzusznej i klatki piersiowej
  – usuwanie płynu z jamy opłucnej (thoracocenteza), jamy brzusznej (abdominocenteza) czy worka osierdziowego (pericardiocenteza).

Ważnym aspektem jest przygotowanie pacjenta do badania. Zwierzak powinien być: na czczo, z pełnym pęcherzem (w ciągu 1-2 godzin nie wychodzimy na spacer i zabieramy kuwetę). Czasami konieczne jest dodatkowe przygotowani, o którym poinformuje lekarz. Badanie USG jest bezbolesne! Zwierzę leży na boku, jest asekurowane przez właściciela.
Zachęcamy wszystkich właścicieli do badań profilaktycznych!


UWAGA!

Informujemy, iż z dniem dzisiejszym zakończyliśmy współpracę z Doktor Małgorzatą Tywoniuk. Grafik uwzględniający zastępstwa zostanie opublikowany dziś po południu.
Przepraszamy za utrudnienia oraz życzymy Pani Doktor samych sukcesów w dalszej karierze.


CZY MÓJ ZWIERZAK SŁYSZY?
Można to sprawdzić.

ABR , BAER, BERA to różne nazwy tego samego badania- badania słuchowych potencjałów wywołanych. Jest to obiektywny test pozwalający ustalić czy pacjent słyszy.

007Badanie polega na rejestrowaniu odpowiedzi nerwu słuchowego i pnia mózgu w postaci fal elektromagnetycznych , na podawany do ucha sygnał dźwiękowy. Jest to badanie zupełnie bezbolesne i bezpieczne natomiast najczęściej konieczna jest lekka sedacja pacjenta aby pozbyć się artefaktów pochodzących z napięcia mięśni, ruchów głowy itp.  Artefakty te ( czyli sygnały zaburzające prawidłowy odczyt badania) mogą prowadzić do powstania wyników fałszywie dodatnich .

Badanie przeprowadza się najczęściej u szczeniąt niektórych ras psów ze skłonnościami do głuchoty dziedzicznej. Badanie można wykonać już w 6 tygodniu życia . Do ras predysponowanych należą : dalmatyńczyki, bullteriery, dogi argentyńskie, setery, spaniele .. a także wszystkie albinotyczne psy bądź koty.

kot2Czasem jest również wskazanie aby przeprowadzić badanie u starszych , niehodowlanych zwierząt- jeśli jest podejrzenie, że pies lub kot nie słyszy , nie reaguje na głos właściciela , nie boi się burzy itp – wtedy warto sprawdzić czy nie ma zaburzeń słuchu. Jeśli nasz zwierzak okaże się głuchy to należy z nim postępować w specjalny sposób – nie spuszczamy go ze smyczy na spacerze , staramy się nawiązać kontakt poprzez gesty i najlepiej rozpocząć specjalny kurs z treserem mającym doświadczenie w pracy z takimi psami.

Baranie wykonuje dr Rafał Nojszewski.


Zmiany w naszym zespole okulistycznym!

Jak już większość naszych okulistycznych pacjentów wie, Doktor Pawlicka będzie niedostępna w Polsce z powodu stażu zagranicznego. Wróci do nas jesienią tego roku!
Życzymy jej owocnej nauki i samych sukcesów:)

Podczas jej nieobecności zapraszamy na wizyty do Doktor Kowalskiej-Szczerzyńskiej, która już od jakiegoś czasu wspierała Doktor Pawilcką. Nasz okulistyczny team uzupełni natomiast Doktor Łukasz Szczepański, który poza konsultacjami zajmie się również chirurgią oka.
Serdecznie Zapraszamy do zapisów!

Drodzy Opiekunowie!

Jeśli wybieracie się do naszej lecznicy bardzo prosimy, zapoznajcie się z zakładką „przygotowanie do badań, wizyt, zabiegów”!

Jest w niej kilka nowości!

Pacjenci wybierający się do dr Tyszkiewicz na konsultacje dermatologiczną proszeni są o wypełnienie poniższej ankiety.

konsultacja dermatologiczna ankieta

Jest ona dostępna również w lecznicy.

Polecamy!


Czy pamiętacie Państwo o szczepieniach swoich pupili?
O corocznej wściekliźnie nie trzeba raczej przypominać.. jednak kwestia szczepień przeciwko ‚innym chorobom zakaźnym’ często Państwu umyka.
Przypominamy, że dzięki nim utrzymujemy odpowiedni poziom odporności przeciwko parwowirozie i panleukopenii, której nowy szczep dotyka ostatnio nie tylko szczenięta i kocięta, ale również zwierzęta dorosłe, w szczególności starsze!!!
Coraz częściej pojawiającą się chorobą jest też nosówka (postać neurologiczna), której występowanie ograniczmy również poprzez szczepienia na ‚inne choroby zakaźne”.
Pamiętajmy o tym!

51311817_2135808116483783_620333083022852096_n


„BO ON TAK SMUTNO NA MNIE PATRZY”

Ileż to razy słyszeliśmy to zdanie? Jest to jedna z częstszych odpowiedzi na pytanie
– czemu dokarmiasz psa ze stołu? Psy to bardzo inteligentne stworzenia i podobnie
jak koty, na przestrzeni lat nauczyły się jak „wychować” swoich człowieków. Przecież
mi nie odmówi jak spojrzę na niego tak, jakbym nie jadł od miesiąca! Co z tego, że
sam mi rano karmę nasypał do miski?

PIES_I_KOTNiestety przychodzi moment, w którym trzeba się zastanowić czy nie robimy krzywdy
naszemu pupilowi poprzez takie dokarmianie. Pomijam kwestię szkodliwości
wszelkich marynat i przypraw zawartych w tym „tylko jednym” plasterku wędliny, bo
te mają czasem dramatyczny w skutkach wpływ na funkcjonowanie wielu narządów
naszych psiaków.
Chcę tu poruszyć kontrowersyjną, być może, kwestię otyłości u zwierząt domowych.
Paradoksalnie sprawa ta dotyczy w równym stopniu psów, co kotów. Koty, co
prawda, opracowały inne taktyki mamienia właścicieli, ale tylko dlatego, że żebranie
wprost jest poniżej kociej godności 😉 No bo przecież to normalne, że koty dużo śpią
w ciągu dnia, prawda? No i w pewnym wieku każdy traci na witalności – nawet
Mruczek.
Problem zaczyna być poważny, gdy nagle zwierzaki zaczynają chorować i pytacie
Państwo swoich lekarzy weterynarii „ale panie doktorze skąd mu się to
przypałętało?”. Ano być może właśnie z niewłaściwego zbilansowania diety i tak, tak
– ze zbyt małej ilości ruchu.
Rzeczywiście koty dużo śpią w ciągu dnia i jest to ich naturalne zachowanie, ale to
nie oznacza, że wstają tylko do miski i do kuwety. Choćby nie wiem jak były wiekowe.
Nawet najstarszy kot ma potrzeby drapieżnika – a co za tym idzie ruchu. Jeśli
pozwolimy mu się roztyć ryzykujemy między innymi cukrzycą, czy chorobami układu
moczowego. Niestety jeśli mamy kota niewychodzącego, to do nas należy
zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu w ciągu dnia.
To samo dotyczy psów – 3 spacery w ciągu dnia wystarczą. Owszem. Na załatwienie
potrzeb fizjologicznych w zakresie wydalania. A co z potrzebą wybiegania się i
zabawy? To są tak samo ważne potrzeby fizjologiczne zarówno z punktu widzenia
kondycji fizycznej jak i psychicznej naszych zwierzaków.
Rozumiem, że o ile intensyfikowanie ruchu to pestka, kwestia odpowiedniego
zbilansowania diety może nie być taka prosta dla właściciela. Dlatego, żeby Państwu
to ułatwić intensywnie szkolę się z zakresu doradztwa dietetycznego i pozostaję do
Państwa dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań.

Tech.wet. Ewa Dąbrowska


GRATULUJEMY DOKTOROWI KACPRZAKOWI!

Czy wiecie Państwo, że nasz Doktor Kamil Kacprzak zakończył studia doktoranckie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie i z wyróżnieniem obronił pracę doktorską zatytułowaną „Wpływ gonadektomii na stężenie receptorów estrogenowego-α, progesteronowego i androgenowego w tarczycy i nadnerczach oraz wybranych hormonów we krwi obwodowej szczurów”?kamil
Tym samym 14 listopada 2018 roku uzyskał tytuł Doktora nauk weterynaryjnych w specjalności Rozród zwierząt.
Jesteśmy dumni!

Dr. n. wet. Kamil Kacprzak prowadzi w naszej lecznicy konsultacje z zakresu rozrodu i położnictwa psów i kotów, prowadzi ciąże, wykonuje sztuczną inseminację oraz zabiegi cesarskiego cięcia. Przyjmuje także pacjentów internistycznych.
Już niedługo Pan doktor będzie również wykonywać w Sforze mało inwazyjne zabiegi chirurgiczne metodą laparoskopową.

Raz jeszcze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych i zawodowych!


plakat sylwester


EMG – elektromiografia

dav

Choroby obwodowego układu nerwowego psów i kotów wciąż należą do grupy chorób rzadko diagnozowanych. Jedną z przyczyn takiego stanu jest ograniczony dostęp do odpowiednich badań dodatkowych, które z uwagi na bardzo podobny przebieg poszczególnych schorzeń, są niezbędne do postawienia prawidłowego rozpoznania. Z wielką przyjemnością chcemy Państwa poinformować, że jako jedna z nielicznych lecznic w Polsce oferujemy obecnie pełną diagnostykę w tym zakresie!
Stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu do naszej oferty badania elektromiograficznego (w skrócie EMG). Polega ono na ocenie przewodnictwa w nerwach obwodowych i rejestracji odpowiedzi komórek mięśniowych na wygenerowany bodziec. Podczas badania lekarz ocenia czas przewodzenia, wysokość amplitudy potencjałów i ich powtarzalność. Na podstawie zebranych danych jest on w stanie dokładnie ocenić na którym „piętrze” obwodowego układu nerwowego stwierdza się zaburzenie funkcji. EMG pozwala na szybką diagnostykę chorób nerwów, płytki nerwowo-mięśniowej i mięśni jak m.in. Myasthenia Gravis, poliradiculoneuritis, neuropatie endokrynne, czy zapalne polineuropatie demielinizacyjne.


NOWY ARTYKUŁ NASZYCH LEKARZY W CZASOPIŚMIE „MIESZKANIEC”

Tym razem swoją wiedzą podzieliła się dr Anna Drzazgowska zajmująca się w naszej lecznicy, poza interną również anestezjologią i nefrologią.

Zapraszamy do lektury!

„Większość z nas co jakiś czas udaje się do lekarza na rutynowe badania. Wykonywanie kontrolnego badania ogólnego krwi u zdrowej osoby zalecane jest co roku, niezależnie od wieku. Dlaczego tak często zapominamy o tym w przypadku naszych czworonożnych pupili?

ania.jpgŻyją one krócej niż my, dlatego ich proces starzenia się zachodzi szybciej. Robiąc naszym zwierzakom kontrolne badania krwi (najczęściej morfologię, podstawowe parametry wątrobowe, a u zwierząt w starszym wieku również tarczycę), mamy szansę na szybkie wyłapanie nieprawidłowych zmian zachodzących w ich organizmach.”

Czytaj dalej->


ZMIANA W GRAFIKU

Informujemy, iż w dniu 7,09 dr Borowik będzie nieobecny na dyżurze. Za utrudnienia przepraszamy.


ZMIANA DYŻURÓW:

Informujemy, iż w poniedziałek 27,08 dr Tyszkiewicz będzie nieobecna!!! Zastępstwo za nią będzie pełnił dr Kacprzak.

Zamiast dyżuru poniedziałkowego dr Tyszkiewicz będzie obecna we wtorek 28.08 od godziny 16.00. W tym dniu dr Kacprzak będzie nieobecny.


ARTYKUŁY NASZYCH LEKARZY W LOKALNYM CZASOPIŚMIE „MIESZKANIEC”
Zachęcamy do lektury:)

interna3Dr Wojciech Sokołowski
„Panie Doktorze! Mój pies ma wylew”

Wyobraźmy sobie taką oto sytuację: podczas wieczornego niedzielnego grilla, kiedy wydaje się nam, że już nic nie zmąci rodzinnego spokoju, dochodzi do nagłego i przerażającego zdarzenia. Nasz ukochany Pimpek, wieloletni i umiłowany towarzysz rodziny, nagle przewraca się na bok i pomimo szczerych chęci nie jest w stanie się podnieść. Oczy wiernego przyjaciela mimowolnie w szybkim tempie poruszają się na boki, głowa w nienaturalnym sposób wygina się na jedną ze stron, a on sam oczekuje od nas ratunku..
Cały artykuł dostępny online: mieszkaniec.pl

fizjo4Sonia Wojciechowska
„Walka o uśmiech zwierzaka”

Medycyna doceniła fizjoterapię we wszystkich niemal dziedzinach. Troskliwość właścicieli oraz opieka lekarzy weterynarii przyczyniły się do znaczącego wydłużenia życia zwierząt. Pojawiła się znacząca ilość psich i kocich staruszków. Aktywne spędzanie czasu ze swoim psem (agility, canicross, bikejoring, frisbee) często  stało się hobby dla właścicieli. Rozkwit przeżywa również neurologia i ortopedia weterynaryjna. Wszystkie te czynniki wpływają na silną potrzebę oraz rozwój zoofizjoterapii.
Cały artykuł dostępny online: mieszkaniec.pl

6797599-happy-dog Dr Monika Tyszkiewicz
„Odstresuj Zwierzaka!”

Coraz częściej w praktyce lekarza weterynarii możemy spotkać się z problemami wynikającymi z tzw. zaburzeń zachowania psów i kotów, zwanych też zaburzeniami behawioralnymi.  Rosnąca świadomość opiekunów naszych pacjentów powoduje, że pytanie, czy obserwowane zachowanie jest  normalne czy też nie, pada coraz częściej.
Cały artykuł dostępny online: mieszkaniec.pl


Zachęcamy do śledzenia naukowej działalności naszych lekarzy. Dziś publikacja, której współautorem jest dr Wojciech Sokołowski. Pan Doktor zajmuje się u nas neurologią i interną.

Artykuł Sokołowski

Aby zapoznać się z pełną wersją artykułu, proszę kliknąć w powyższe zdjęcie.


INFORMUJEMY, IŻ LISTA NA ZABIEGI KASTRACJI I STERYLIZACJI  Z AKCJI MIEJSKIEJ JEST JUŻ PEŁNA.

PROWADZIMY JUŻ JEDYNIE ZAPISY NA LISTĘ REZERWOWĄ.


UWAGA!
INFORMUJEMY, ŻE ZAPISY NA ZABIEGI KASTRACJI I STERYLIZACJI FINANSOWANE Z MIASTA ROZPOCZYNAJĄ SIĘ WE WTOREK 10.04 O GODZINIE 12.00.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY
od poniedziałku do piątku w godzinach 10.30-16.30
Warunkiem uczestnictwa w akcji jest posiadanie Karty Warszawiaka.


ZAPRASZAMY  NA  BEZPŁATNĄ  AKCJĘ  ZNAKOWANIA  ZWIERZĄT.
ZABIEG  CHIPOWANIA WYKONYWANY JEST BEZ KONIECZNOŚCI ZAPISÓW, ZGODNIE Z KOLEJNOŚCIĄ W POCZEKALNI W TRAKCIE TRWANIA DYŻURÓW DZIENNYCH
(PN-PT 9.00-21.00 ORAZ SO-ND 10-15)

Należy zgłosić się ze zwierzęciem i dowodem osobistym.
W przypadku psów wymagane jest aktualne szczepienie na wściekliznę.
czipowanie


30226382_1735024249895877_2892054887762231296_n
 


EMG – elektromiografia

dav

Choroby obwodowego układu nerwowego psów i kotów wciąż należą do grupy chorób rzadko diagnozowanych. Jedną z przyczyn takiego stanu jest ograniczony dostęp do odpowiednich badań dodatkowych, które z uwagi na bardzo podobny przebieg poszczególnych schorzeń, są niezbędne do postawienia prawidłowego rozpoznania. Z wielką przyjemnością chcemy Państwa poinformować, że jako jedna z nielicznych lecznic w Polsce oferujemy obecnie pełną diagnostykę w tym zakresie!
Stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu do naszej oferty badania elektromiograficznego (w skrócie EMG). Polega ono na ocenie przewodnictwa w nerwach obwodowych i rejestracji odpowiedzi komórek mięśniowych na wygenerowany bodziec. Podczas badania lekarz ocenia czas przewodzenia, wysokość amplitudy potencjałów i ich powtarzalność. Na podstawie zebranych danych jest on w stanie dokładnie ocenić na którym „piętrze” obwodowego układu nerwowego stwierdza się zaburzenie funkcji. EMG pozwala na szybką diagnostykę chorób nerwów, płytki nerwowo-mięśniowej i mięśni jak m.in. Myasthenia Gravis, poliradiculoneuritis, neuropatie endokrynne, czy zapalne polineuropatie demielinizacyjne.


W trosce o wczzielona903-2.jpgesne wykrywanie chorób, zachęcamy Państwa do brania udziału w akcji dbania o zdrowie Waszych Zwierzaków!
W tym celu zapraszamy na bezpłatną wizytę u lekarza internisty.
Zapraszamy!


11 zabieg gratis


11 ZABIEG GRATIS!
Wszyscy pacjenci korzystający z kinezyterapii, fizykoterapii oraz masaży, mogą
skorzystać z jedenastego zabiegu gratis!
Akcja dotyczy zarówno pacjentów w jednej serii zabiegowej, jak i będących pod stałą opieką!


KASZEL KENELOWY

A dziś kolejny szlagier sezonu: kaszel kenelowy, czyli zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli psów, które objawia się, mówiąc w skrócie, nieżytem górnych dróg oddechowych i napadowym, charakterystycznym kaszlem – takim, jak u psa na filmie.

Kamila

Choć choroba rzeczywiście najbardziej efektywnie rozwija się w dużych skupiskach zwierząt (stąd jej nazwa), pies może złapać wirusa od obwąchanego kolegi na spacerze, możemy go również przynieść na ubraniu. Zachorowaniu może sprzyjać jesienna aura, stres, podeszły wiek i inne czynniki obniżające odporność psa. Dla psa w pełni sił i w dobrej kondycji kaszel kenelowy nie jest groźną chorobą, ale dla pacjentów bardzo osłabionych może skończyć się zapaleniem płuc i innymi groźnymi komplikacjami.
https://www.youtube.com/watch?v=ZusGtj3NxcU

SFORA, całodobowa lecznica weterynaryjna, Czynne 24h, Warszawa Wawer

%d blogerów lubi to: